Úvodem      Nejstarší křížovka      Název křížovka je z roku 1903      Naše první minikřížovky      Tři verze o vzniku křížovek      Naše první „americké křížovky“      Další vývoj křížovek u nás      Současné „americké“ křížovky

    Tři verze o vzniku křížovek ve světě

    Ve světě se traduje, že první křížovku sestavil Artur Wynne, původem Angličan z Liverpoolu. V New Yorku vedl zábavnou přílohu Fun v deníku New York World. Od svých známých se prý dověděl, že ve vědeckých sbírkách na univerzitě v Baltimore je tabulka z ostrova Kréty stará přes čtyři tisíce let a připomíná nějakou hříčku. Do takto získaného obrazce sestavil první křížovku (viz. obr.), kterou uveřejnil v příloze deníku dne 21.prosince 1913 pod názvem „word-cross“. Velký ohlas čtenářů způsobil, že křížovka se stala pravidelnou rubrikou v uvedených novinách.

1
F UN
2 3
4 32 5
6 78 9
10 11 12 13
14 15 10 17
18 19 20 21
22 2324 25
26 33 27
28 29
30 31
34

    Druhá zajímavá verze je, že křížovku prý vynalezl bohatý Angličan Victor Orville z Oxfordu. Jednoho dne se vracel domů autem ze slavnosti s manželkou a narazil do stromu; jeho paní byla na místě mrtvá. Byl odsouzen na pět let a na vlastní žádost odvezen do dalekého Kapského Města.
Brzy přečetl celou vězeňskou knihovnu a začal se nudit. Jednou ho v cele při pohledu na podlahu z čtvercových dlaždic napadlo psát na ně písmena a vytvořil první křížovku. Nezůstalo při jedné. Nová zábava znamenitě zaháněla dlouhou chvíli. Brzy začal jeho křížovky uveřejňovat velký anglický časopis. V různých pramenech se objevují údaje o dalších tvůrcích křížovky. Například v Kočího Malém slovníku naučném z roku 1929 se uvádí, že „vynálezcem“ křížovky je G.Burgess, bývalý učitel kreslení v USA. Nejnovější americké slovníky to však nepotvrzují.

    Je možné, že nápad vytvořit křížovku vznikl na různých místech ve světě. Dokladem toho jsou i naše minikřížovky ze začátku tohoto století. Po pravdě je však třeba říci, že první světová válka přervala u nás všechny snahy o vylepšování původního nápadu, zatímco v Americe byla příznivější situace a křížovky se staly brzy nezbytnou součástí všech novin i časopisů a rozšířily se do celého světa. Podstatné bylo při tom to, že v Americe a v dalších zemích podle jejich vzoru začali tvořit křížovky větší a s rozdělovacími značkami.