Úvodem      Nejstarší křížovka      Název křížovka je z roku 1903      Naše první minikřížovky      Tři verze o vzniku křížovek      Naše první „americké křížovky“      Další vývoj křížovek u nás      Současné „americké“ křížovky

    První křížovkářské časopisy

    S datem 29.prosince 1925 vyšlo v Praze první číslo prvního českého křížovkářského časopisu „Křížovka“, který měl podtitulek „společenský časopis hlavně pro americké křížovky“. Vydavatelem a odpovědným redaktorem byl Rudolf Fuchs, od 12. čísla v roce 1926 řídil časopis arch.ing. C.P. Černovský. Časopis vycházel týdně v rozsahu 8 stran s počátečním nákladem 30000 výtisků.

    Po pravdě řečeno – první byl také časopis Křížovky, který vyšel rovněž 29.prosince 1925 jako čtyřstránkový leták označený jako 1.číslo časopisu, jež uveřejnilo jedinou „Silvestrovskou křížovku“ „řídicího“ redaktora C.P. Černovského a řadu slibů do budoucna, které pak redakce většinou nesplnila. Druhé číslo vyšlo 15.ledna 1926 o 16 stranách (ale v menším formátu než „Křížovka“); časopis měl vycházet čtrnáctidenně, ale vyšla jen čtyři čísla (č.3 a 4 se změněným názvem Americké křížovky kocoura Felixe) a pak tento „konkurenční“ list zanikl. Jeho vedoucí redaktor C.P. Černovský přešel potom do čela časopisu Křížovka.

    Týdeník „Křížovka“ vycházel od konce roku 1925 a zasloužil se o to, že umožňoval nápaditým autorům různé novátorství v této oblasti lidové zábavy a duševního sportu. V prosinci 1922 oznámila redakce časopisu „Křížovka“ ve svém 50. čísle, že se tento časopis spojí s dalším časopisem – „Důvtipem“ (původně „Křížovkářem“) – a tak dostali odběratelé 21.prosince dvojbarevné vánoční číslo s bohatým obsahem. O křížovky pečoval dřívější redaktor časopisu Křížovka Lojza Nolč, hádankářskou část listu redigoval Vojtěch Kroupa.

 

    Další vývoj křížovek u nás

    Vývoj křížovek u nás zpočátku ovlivňovaly redakce odborných časopisů i hádankářské a křížovkářské organizace a v posledních desetiletích Odborná křížovkářská komise Redakčního sboru časopisu Hádanka a křížovka a později Svazu Českých hádankářů a křížovkářů. Tato soustavná činnost doznala i mezinárodních uznání a jejich ovocem jsou m.j. nesporně i velké úspěchy našich reprezentantů na hádankářských mistrovstvích světa v New Yorku, Brně a Kolíně nad Rýnem.

    Svaz Českých hádankářů a křížovkářů je dnes rozhodujícím činitelem v oboru tvorby hádanek, a vlastně všeho, co s hádankami a křížovkami souvisí. Je také původním zdrojem tohoto povídání, které jsem (s drobnými úpravami) převzal z Panorámy křížovek, s laskavým svolením někdejšího šéfredaktora Hádanek a křížovek a předsedy SČHAK doktora Josefa Vinárka, dnes čestného člena předsednictva SČHAK.