Úvodem      Nejstarší křížovka      Název křížovka je z roku 1903      Naše první minikřížovky      Tři verze o vzniku křížovek      Naše první „americké křížovky“      Další vývoj křížovek u nás      Současné „americké“ křížovky

    Naše první minikřížovky

    Všechno nové prodělává zpravidla tzv. dětská léta; zrodí se nápad, jehož tvůrce si často ani neuvědomuje jeho dosah a další vývoj. Tak tomu bylo i s první miniaturní křížovkou u nás. Ve Sborníku hádanek „Zlaté Prahy“, vydaném roku 1899 nakladatelstvím J.Otty v Praze, byla otištěna „Čapka z písmen“ od autorky Mlady Antošové z Modřan. Autorka byla učitelkou i redaktorkou celostránkové hádankářské rubriky v čtrnáctideníku „Vesna“, časopisu pro ženy. V „Almanachu českých hádankářů“ z roku 1906 o ní napsal D.Květnický stať, v níž potvrzuje prvotnost nového směru v tvorbě ml.Antošové takto: „Nejvlastnějším oborem jejím je však čtvercovka se slovy křížem nestejnými.“ Autorka uveřejňovala ve „Vesně“ návody k tvorbě a luštění hádanek. V roce 1905 uvádí v jedné kapitolce doslova: „Já zavedla jsem po způsobu francouzském čtvercovku se slovy rovně a svisle nestejnými.“

    Čapka z písmen. (Milada Antošová z Modřan).

...
... .
... ..
... ....

SRB
ALÁ R
OSI NA
PIV OVAR

    Za tečky dosaďte hlásky: a, a, a, á, b, i, i, l, n, o, o, p, r, r, r, s, s, v, v, aby vznikla slova křížem nestejná o významech následujících: Svisle: ssavec, příslovka, stok, část dne, druh přežívavců, hlásky. Vodorovně: Slovan, slavný francouzský virtuos na housle a skladatel, část klásku, budova.

    Úsilí, aby se výrazy co nejvíce křižovaly, popř. měly úplnou křížovou vazbu, se objevilo i u dalších autorů. Například v 10. čísle „Českého hádankáře“ z roky 1902 byla otištěna tzv. vyplňovačka od Josefa Řánka, která je pravou miniaturní křížovkou.

7911
1 2 BO K
3 4 OK R
5 6 RO K
81012

    1-2 část lodi, 3-4 barva, 5-6 čas, 7-8 les, 9-10 část obličeje, 11-12 část těla

    Tento nápad bohužel zapadl a v dalším vývoji se k němu vrátila především Ml.Antošová. Začátkem tohoto století se vyskytovaly různé nápady i rozmanité názvy. Tiskly se obrazové hádanky, které neměly křížovou vazbu u všech vepsaných výrazů, a měly různé názvy, někdy dané formou zpracování – číselky, protože utajená písmena v obrazci zastupovala čísla a význam slov byl uváděn ve vodorovné a svislé legendě, dále skládačky, tečkovky, spojenky, hádanky křížové aj.

    V 22. čísle „Českého hádankáře“ z roku 1905 se objevila hádanka čtvercová, jejímž autorem byl Julius Hruška. Byla to už opět miniaturní křížovka s úplnou vazbou, mající neobvyklé zpracování legendy v uceleném textu. Vypadala takto:

V.VI.VII.VIII.
I. AA AE ST ÍN
II. ÍN NA RÉ VA
III. OR SS ST AN
IV. TT TV TO NA

    VI.! IV., VII. a VIII. postavili si na slunci III. za ním byl pěkný I. a nad ním se vinula II.; měli tam králíka a hladili jeho pěknou V.