Úvodem      Nejstarší křížovka      Název křížovka je z roku 1903      Naše první minikřížovky      Tři verze o vzniku křížovek      Naše první „americké křížovky“      Další vývoj křížovek u nás      Současné „americké“ křížovky

    Naše první „americké křížovky“

    V 2.čísle XVII. ročníku „Českého hádankáře“ z 1. února 1925 uveřejnili obsáhlý článek, jehož autorem byl známý hádankářský teoretik Antonín Pletánek na téma „Criss Cross Puzzles“, který navazoval na referát brněnských „Lidových novin“ o nové anglické hádance z 18. ledna 1925. Přináší přetisk anglické křížovky ve formě cylindru z londýnského časopisu „The Sketech“ ze 7.ledna 1925 i s rozluštěním a zároveň ukázku, jako může taková „čtvercovka“ vypadat v češtině. Obdobnou informaci přineslo i 2.číslo VI. ročníku „Taje“ z 1. února 1925 v článku „Nová hádanka“ - viz. ukázka (s rozluštěním a bez legendy):

ABCDEFGHCH ABCDEFG HCH
1 1 a l a h o s e v
2 2 t o n a s i
3 3 m r a k o m a n
4 4 o d r o j d o
5 5 s t h
6 6 f l n o c a r
7 7 e v o e o d r a
8 8 r o k n a d
9 9 a v a r b o b y

    V dalších číslech obou hádankářských měsíčníků se pak už objevují křížovky různých velikostí, u nichž však není ustálen název. Od miniaturních křížovek (bez rozdělovacích značek) ze začátku tohoto století jsem se ve dvacátých letech podle zahraničních vzorů v anglických a amerických novinách, přivezených našimi fotbalisty z Ameriky, dostali ke křížovkám větším, s rozdělovacími značkami. Proto se také nové křížovky zpočátku označovaly jako „americké křížovky“ na rozdíl od původní malé „české křížovky“.Velmi populární byly tehdy tzv. figurální křížovky. První křížovka tohoto druhu byla tzv. čtyřlístková na titulní straně prvního čísla prvého českého křížovkářského časopisu „Křížovka“ ze dne 29.prosince 1925).